BLOG

Yemekhaneler, gıda tesisleri, hastaneler, laboratuarlar gibi hijyenik ortamlarda derz uygulamaları nasıl yapılır?

Bu tip ortamlar deterjanlar ile sıkça temizlenen, kimyasal çözeltilere ve hafif asitlere maruz kalan ve çimento esaslı derz dolguların kullanılmasının uygun olmadığı mekanlardır. REPOX 200 Epoksi Esaslı Derz Dolgusu bu tip yüzeyler için ideal bir derz dolgusudur. 

Derzlerin doldurulmasından önce yapıştırmada kullanılan ürünün gerekli sertliğe ulaşması sağlanır. Uygulama yüzeyi toz, yağ, katran, zift, boya, silikon, kür malzemesi, deterjan ve kalıp yağları gibi yapışmayı önleyici maddelerden temizlenmiş olmalıdır. Yüzey kuru, sağlam olmalıdır. Temizleme işlemi seramiğe zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Döşeme işlemi tamamlanmış yüzeylerde, derz boşlukları içerisinde kalan her türlü toz, kir, talaş, inşaat ve çimento artıkları ince bir çubuk veya fırça ile iyice temizlenmeli, derz boşlukları kuru, yüzey nemi %4'ün altında olmalıdır. REPOX 200 iki bileşen halinde uygun miktarlarda ambalajlanmıştır. 0,20 kg B bileşeni (sertleştirici), 5 kg A bileşeninin (epoksi reçine) üzerine ilave edilerek, 400 - 600 dev/dk'lık karıştıncı uçlu matkap ile en az 3 dakika karıştırılmalıdır. B bileşeni (sertleştirici), A bileşeninin (epoksi reçine) ambalajının içindedir. Bileşenler doğru karışım oranlarında ambalajlanmıştır. Ürünün bir kısmı kullanılacaksa bu orana dikkat edilmelidir. REPOX 200, plastik ya da sert kauçuk mala ile ya da ağızdan dolma tabanca yardımı ile derzlere doldurulur. Derin derzlerde uygulanan malzemenin dibe yerleşmesi beklenir ve işlem tekrarlanır. Ortam ve yüzey sıcaklığına bağlı olarak 15 ila 30 dakika kadar beklenir, uygun bir sünger ve ılık deterjanlı su yardımı ile yüzey temizlenerek derzler son şekline getirilir. Temizlik sırasında kirlenen sünger sıkça değiştirilmelidir. 

Seramiklerin Temizlenmesi

Epoksi esaslı derz dolgu malzemeleri seramikler üzerinde bir film tabakası oluşturur. Bunu engellemek için derz boşluklarının her iki yanı bantlanabilir. Buna rağmen taşan malzeme olursa, bu tabaka iyice temizlenmelidir. Geç kalındığında temizlemek çok zorlaşır. Seramiklerin üzerindeki son film tabakası, uygulamadan 4 ila 10 saat sonra, uygun sünger ve deterjanlı ılık su yardımı ile temizlemeli, son temizleme suyuna %10 oranında alkol eklenerek yüzey silinmelidir. 

Etiket

Geri Dön