BLOG

Tarihi yapıların onarımı ve sıvanmasında hangi ürünler tercih edilmelidir?

Tarihi yapı restorasyonlarında mevcut yapıya mümkün olan en az seviyede müdahale edilmesi istenir. Bu nedenle yapının onarım ve sıvanmasında kullanılacak ürünün, yapının özgün malzemesine zarar vermemesine ve uyumlu olmasına özen gösterilir.

Geleneksel tarihi yapılarımız taş, tuğla, kerpiç gibi doğal malzemelerden oluşmaktadır. Kullanılan bu malzemelerin dış etkenler  nedeniyle zamanla yıpranması, yapısında bulunan yabancı malzemelerin dayanımını azaltması ve kullanılan bağlantı elemanlarının zaman içerisinde yapıyı korozyona karşı koruyamaması ile mimari öğe tahribata uğramaktadır.

Tarihi kagir yapıların taş, tuğla, kubbe, tonoz ve almaşık duvarlarının onarılmasında veya güçlendirilmesinde, tahribatın fiziksel ve kimyasal etkilerinin giderilmesinde elyaf katkılı, çimento içermeyen RENOVAFİX PL Puzolanik Kireç Esaslı Tarihi Yapı Onarım Harcı uygulaması kolay, mekanik dayanımı yüksek çözümler sunar. Horasan sıva yüzeylerinin düzeltilmesinde, boya öncesi pürüzsüz yüzey elde edilmesinde ve mimari estetiğin yeniden kazandırılmasında ise elyaf katkılı, çimento içermeyen RENOVAFİX NL Doğal Hidrolik Kireç Esaslı Hazır Sıva en uygun üründür.

Etiket

Geri Dön