BLOG

Seramik kaplamalar ve derz dolguları yüzeyinde oluşabilecek kirlenmeler, lekelenmeler nasıl temizlenebilir?

Yeni yapılan yapılarda veya restorasyonlarda dikkatsizlik sonucunda seramik kaplamaların üzerine yapışan çimentolu harç, alçı veya derz dolgu kalıntıları FİXA Çimento Artığı Temizleyicisi ile temizlenebilir. Asit içeren FİXA Çimento Artığı Temizleyicisi aşındırıcı bir ürün olduğundan temizlenecek seramiklerin mutlaka aside dayanıklı yapıda olması gerekmektedir. Aksi takdirde seramiklerin yüzeyi zarar görebilir. Uygulama yapılırken kalıntı miktarına bağlı olarak 1/1 ile 1/3 oranında su ile seyreltilerek kullanılabilir. Ürün yardımı ile gevşeyen artıklar, yüzeye zarar vermeyecek plastik bir inşaat fırçası veya nemli bir bez yardımıyla yüzeyden çıkarılır. Uygulama esnasında mutlaka plastik eldiven kullanılmalı ve çimento esaslı derz dolgusu ile temas ettirilmemelidir.

Uzun süre kullanım sonrasında çimento esaslı derz dolguların üzerinde ve ek yerlerinde oluşan leke ve kirler için FİXA DERZSİL Derz Temizleyicisi uygun bir üründür. Püskürtülerek uygulanan FİXA DERZSİL Derz Temizleyicisi asit içerikli ve aşındırıcı olduğundan parlak kaplama malzemelerinin derz dolgularında ve ek yerlerinde derz kenarlarına taşabileceği düşünülerek bant çekilerek kullanılır. Temizlik bittiğinde yüzey su ile temizlenir.

Kaplama malzemelerinin yüzeyinden yağ, kahve, çay gibi lekeleri temizlemek için kullanılan FİXA Leke Çıkartıcı baz içerikli bir temizleme malzemesidir. Leke miktarına bağlı olarak 1/1 ile 1/5 oranında su ile seyreltilerek kullanılabilir. Uygulama elle yapılabileceği gibi, makine ile de olabilir. Temizlik sona erdiğinde yüzey su ile temizlenir.

Etiket

Geri Dön