BLOG

Beton içinde çelik tel ve elyaf gibi yan ürünlerin kullanılmasının yararları nedir?

Çelik tel takviyesi, yaygın olarak endüstriyel zemin betonları, su yapıları, beton yollar ve yol üst yapıları, havaalanları ve her türlü açık ve kapalı saha zemin betonlarında güçlendirme amaçlı kullanılmaktadır. STEELMİX gibi çelik tel takviyesi yapılmış betonda çatlak gelişimine karşı direnç, yorulma, darbe dayanımı ve yük taşıma kapasitesi artışı gibi teknik avantajları gözlenir. Klasik hazır çelik kullanılmadığından dolayı beton kalınlığının ve bakım giderlerinin azaltılması, iş hızının artması gibi ekonomik avantajlar sağlar.

Endüstriyel zeminler, otoparklar, havaalanları, su depoları, ince döşemeler gibi alanların beton dökümünde yeterli dozajda polipropilen elyaf kullanımı ile çatlak oluşumu önemli derecede azalır ve suyun sızabileceği kılcal boşluklar yok edilerek su yalıtımına katkı sağlanır. POLİMİX Polipropilen Elyaf gibi ürünlerin beton karışımının her yerinde homojen olarak dağılması ve düşük segregasyonu sayesinde betonun mekanik mukavemetinde artış gözlenir. Beton köşe ve kenarlarında kırılmalara karşı dayanıklı bir yapı elde edilmiş olunur.

 

Çelik tel ve polipropilen elyaf takviyesi yapılmış betonlarda akışkanlık bir miktar azalacağı için, mukavemet azalmasına sebep olan su ilavesi yerine akışkanlaştırıcı katkı kullanılması tavsiye edilir.

Etiket

Geri Dön