Haberler

Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

Fixa Yapı Kimyasalları’nın da önemli katkılarının olduğu Su Yalıtımı Yönetmeliği 27.10.2017 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Türkiye’de inşaat sektörü için umut verici bir gelişme olarak nitelendirilen yönetmelik, 2014 yılında çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde Suder, İzoder ve Bitüder’in ortak çalışması ile tamamlandı.

Su Yalıtımı Yönetmeliği, su yalıtımının gerekliliği ile ilgili farkındalık yaratmak, su yalıtımının önemine dikkat çekmek ve konuyla ilgili bir bilinç oluşturmak için hayata geçirildi.

Su Yalıtımı Yönetmeliği, Topluma, Sektöre Ve Ülkemize Neler Getirecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği, 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelikte öne çıkan detaylar şöyle: 

Taşıyıcı unsurlara ilişkin su yalıtımı detayları artık projede gösterilecek: Yönetmelikle yürürlüğe sokulan yeniliklerden biri, bina bölümlerinde uygulanacak su yalıtım detayları, drenaj sistemleri ve kullanılacak malzemelerin; ilgili standartların da belirtilerek, mimari ve tesisat projelerinde gösterilecek olmasıdır. Temel altı, iksa yüzeyleri, dilatasyon gibi taşıyıcı unsurlarla ilişkili su yalıtım detayları ayrıca statik projede de belirtilecek.