BLOG

Su Yalıtımı Yönetmeliği

Su Yalıtımı Yönetmeliği

FİXA’nın da önemli katkılarının olduğu Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği 27.10.2017 tarihli resmî gazetede yayınlandı. İnşaat sektörü için oldukça önemli olan bu gelişme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde Suder, İzoder ve Bitüder’in ortak çalışması ile tamamlandı. Yönetmeliğin hangi su yalıtımı standartlarını getirdiğini ve zorunlu kıldığı uygulamaların neler olduğunu bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Su Yalıtımı Yönetmeliği ile Getirilen Zorunlu Uygulamalar:

Binaların servis ömrünü kısaltan en büyük etmen olarak gösterilen su sızıntıları aynı zamanda binalarda korozyon oluşumuna da neden oluyor. Yönetmelik ile getirilen standartlar ve zorunlu uygulamaların amacı da suyun bu olumsuz etkilerini yalıtım ile bertaraf ederek binaların daha güvenilir hale gelmesini sağlamak.

Su Yalıtımı Yönetmeliği ile zorunlu hale getirilen pek çok uygulama var. Üstelik yönetmelik sadece yeni binaları değil, mevcut binaları da kapsıyor. Daha açık anlatmak gerekirse yeni binalar için henüz temelden itibaren yapılması gereken yalıtım uygulamaları zaten net olarak anlaşılıyor. Mevcut binalarda ise su izolasyonu gerektirecek herhangi bir tadilat halinde yeni yönetmelik üzerinden işlemler gerçekleştiriliyor olacak. Ayrıca 51 metreyi geçen binalar ve sudan etkilenecek olan okullar, hastaneler, yurtlar ve kamu binalarında da su yalıtımı zorunlu olarak uygulanacak.

Su Yalıtımı Yönetmeliği’nin zorunlu hale getirdiği tüm uygulamaları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yönetmeliğin Bölümleri:

Yürürlüğe giren yönetmelik, yalıtım uygulamalarını 4 ana bölümle ifade ediyor. Bu bölümler sırasıyla Temel Perde ve Drenaj Yalıtımı, Çatı- Balkon Yalıtımı, Islak Hacimlerde Yalıtım ve Su Depoları ile Yüzme Havuzları Yalıtımı olarak hazırlanmış. Her bir bölümün kendi içerisinde yalıtım öncesi yüzey hazırlığı, yalıtım yöntemleri ve malzeme seçimleri gibi pek çok detay ele alınmış. Uygulama kuralları ise oldukça geniş bir şekilde anlatılmış.

FİXA’nın kurum dergisi olan Aderans Dergisi’nin “Standartlar” bölümünde de Su Yalıtımı Yönetmeliği tüm bölümleriyle tek tek anlatılıyor. Dergiyi online olarak okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Su Yalıtımı Yönetmeliği ile İlgili Sorular Hakkında

Yönetmelik her ne kadar su yalıtımı uygulamaları ile ilgili oldukça geniş bir kapsamda yazılmış olsa da kendinizi detaylar içerisinde kaybolmuş hissedebilirsiniz. Su Yalıtımı Yönetmeliği’nin zorunlu kıldığı uygulamalar ve yönetmeliğe uygun malzeme seçimi konusunda bize dilediğiniz zaman danışabilirsiniz. Tüm sorularınız için bizi 02126909292 numaralı telefondan arayabilir veya info@fixa.com.tr mail adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Etiket

Su yalıtımı ıslak hacimler likit membran su izolasyonu sürme izolasyon su yalıtımı nedir su yalıtımı nasıl uygulanır su yalıtımı yönetmeliği
Geri Dön